18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 10 Kahramanı ve Burçları

102. yıl dönümünde 18 Mart Çanakkale Zaferi’yle ilgili mutlaka tanımanız gereken 10 kişiyi sizler için derledik. İşte donanma komutanlarından 275 kiloluk top mermisini sırtlananlara, Anafartalar kahramanı Atatürk’ten Enver Paşa’ya kadar Çanakkale Savaşları’na etki eden kişiler ve burçları.

1- Mustafa Kemal Paşa

ÇanakkaleSavaşı kahramanı Mustafa Kemal Atatürk burcu

9 – 10 Ağustos 1918 tarihinde Anafartalar Savaşı’nı kazanan Mustafa Kemal bu başarıyı 17 Ağustos’ta Kireçtepe ve 21 Ağustos’ta II. Anafartalar Zaferi’yle taçlandırdı. 1881 yılında doğan Atatürk Yılan burcunun sezgisel ve analitik zekasını gerek diğer savaşlardan kazandığı başarılarla gerekse Çanakkale cephelerinde kurmuş olduğu stratejilerle gösterdi. Artık kamuoyunun ‘Çanakkale Kahramanı’ olarak tanımaya başladığı Atatürk şu cümleleriyle tarihe damga vurdu:

“Bir gün şafakla birlikte topraklarımıza, insanlarımıza ve mukaddesatımıza saldırmışlardı. İçlerinde nereye, niçin geldiğini bilmeyen masum zavallılar da vardı, haçlı ruhunu yüreğinin derinliklerinde gizleyenler de. Bir süre sonra savaştığı insanlara saygı duyanlar da oldu, kafataslarını memleketlerine kadar götürecek kadar nefret edenler de… Zafer kazanma arzusuyla toprağımıza ayak basıp arkadaşlarını, ayaklarını, kollarını ve canlarını burada bırakıp, utanarak gittiler… Geldikleri gibi gittiler.”

2- Albay Cevat Çobanlı

Çanakkale Savaşı Albay Cevat Çobanlı burcu

Cevat Paşa Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevkii Komutanı olarak 18 Mart’ta göreve gelir ve boğaz tahkimatını düzenlemeye koyulur. Zafere büyük katkılar sağlayan Paşa, Nusret Mayın Gemisi’ne düzenlediği tarihi görevle hatırlanır. ’26 mayını kıyıya paralel olarak döşeme’ emri vererek düşman donanmasını büyük bozguna uğratan Cevat Paşa da bu zaferden dolayı ’18 Mart Kahramanı’ unvanını alanlardan biri.

18 Mart akşamı düşmanın boğazdan geri çekilişini büyük bir keyifle seyrederken söylediği “Gittiler, geçemediler, geçemeyecekler.” cümlesi de en az Atatürk’ün özlü sözü kadar sevildi.

14 Eylül 1970 doğumlu olan Cevat Paşa’nın Yeni Astroloji burcu Başak At.

3- Enver Paşa

Çanakkale Savaşı Enver Paşa burcu

Soldan sağa Esat Paşa, II. Wilhelm, Enver Paşa, Vizeadmiral Johannes Merten

İttihat ve Terraki Partisi lideri Enver Paşa’nın nokta atışları sayesinde Çanakkale Cephesi açıldı. 22 Kasım 1881 tarihinde doğan Paşa’nın Çanakkale Savaşı Ordusu Başkumandan Vekili aynı zamanda da Harbiye Nazırı görevindeki başarılarına bakıldığında Yay Yılan burcu olması çok manidar görünüyor. Atatürk gibi Yılan burcu olan Paşa’nın keskin sezgileri ve güçlü duruşu her halinden belli oluyor. Ayrıca 29 Ekim’de Rus Çarlığı liman ve gemilerine saldırması için gerekli onayı vermesi, 2 Ağustos 1914’te Türk – Alman ittifak anlaşmasının imzalanmasına verdiği katkıda da Yay burcunun etkisini görebilirsiniz.

4- Deniz Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey

Çanakkale Savaşı Tophaneli Hakkı Bey

Cevat Paşa’nın verdiği emirden sonra Nusret Mayın Gemisi’nin komutanı olarak atanan Hakkı Bey, Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Nazmi Bey’le beraber 18 Mart’ın bir gün öncesinde son mayınları boğaza döşer. Bu göreve başlamadan iki gün önce kalp krizi geçiren ve sağlığı için Cevat Paşa’nın önerdiği ‘yerine başkasını gönderme teklifini’ reddeden Yüzbaşı’nın Çin burcu Fare. Sadece 1876 yılında doğduğu bilinen Hakkı Bey’in gizli lider oluşu, tutuğunu koparan ve cesur yaklaşımları burcunun özelliğini yansıtıyor. Bu yüzden Çanakkale Deniz Zaferi’nin kahramanlarından olmasına rağmen pek fazla insanın onu tanımamasını tuhaf bulmuyoruz.

Cevat Paşa’yı dinlemeyerek görevine devam eden Tophaneli Hakkı Bey, mayınları döşedikten sonra dönüş yolunda düşman devriye gemisinin projektörüyle kıyıdaki fenerimiz arasındaki ışık savaşında kalmış ve buna hasta kalbi dayanamayarak şehit olmuştur.

5- Cemal Paşa

Çanakkale Savaşı Cemal Paşa burcu

Soldaki Cemal Paşa.

6 Mayıs 1872’de Middili’de doğan Ahmet Cemal Paşa’nın genel hayatına baktığımızda neden doğru stratejilerle tam zamanında adım attığını, nasıl Çanakkale Kahramanları’ndan biri olduğunu daha iyi anlıyoruz. Yeni Astroloji’ye göre Boğa Maymun burcu olan Paşa’nın 1913 – 1918 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin iç ve dış siyasetinin belirlenmesinde aynı zamanda da  İttihat ve Terraki’nin Rumeli’de örgütlenmesinde etkin rol oynadı. Planlı ve stratejik bir şekilde sürekli yükselen yaşamına bakıldığında Paşa’nın Boğa Maymun burcu olması muhtemel görünüyor. Enver Paşa’nın isteği üzerine birlikleri İstanbul’a yollayan Cemal Paşa ayrıca Çanakkale Cephesi’ni yakından görmek isteyen Suriye, Filistin ve Lübnan’da yaşayan gazeteci, siyasetçiler, hatip ve bilim adamlarından oluşan 31 kişilik bir heyeti Halep’e götürdü. Heyet 7 Ekim 1915’te Haydarpaşa Garı’na ulaştı. Bütün cepheleri tek tek dolaşan heyet sonunda Atatürk’e olan hayranlıklarını dile getirdiler. Cemal Paşa Çanakkale’ye gönderdiği bu grubu, liderlerini Beyrut’ta asmak da dâhil Arap milliyetçi hareketini bastırmakta başvurduğu önlemleri meşrulaştırmak amacıyla desteklerini almak için kullandı ve sonunda bir Boğa Maymun gibi başarılı da oldu.

Bolşeviklerin siyaset değişikliği ve Hacı Sami Beyin aleyhindeki propagandası sonucu Tiflis’e giden paşa, burada yaverleriyle birlikte 21 Temmuz 1922 günü öldürüldü. Naaşı Erzurum’a getirilerek bu şehirde defnedildi.

6- Esat Paşa

Çanakkale Savaşı Esat Paşa burcu

Harbiye’yi 1890 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak bitiren sonra da Almanya’da dört yıl staj yapan Esat Paşa’nın da Çanakkale Zaferi’ndeki başarısı hafızalara kazındı. Balkan Savaş’ındaki Yanya Kalesi savunmasıyla ün yapan Paşa bütün tecrübesini Çanakkale Savaşı’nda Kuzey Grubu komutanı olarak gösterdi. Kanya’da doğan bu kahraman adamın 1862 doğumlu oluşu aynı zamanda da kariyer hedefinde okumanın ve okulun rolünü kanıksayan biri olarak sağlam başarılara imza atması Çin Astrolojisi’ne göre Köpek burcu olduğunun kanıtı niteliğinde.

‘Esat Paşa’nın Çanakkale Anıları’ kitabıyla kendisini daha iyi tanıyabileceğiniz komutan 1952 yılında İstanbul’da öldü.

7- V. Mehmet Reşat

Çanakkale Savaşı Mehmet Reşat burcu

1909 – 1918 yılları arasında Osmanlı Padişahı olan Mehmet Reşat parlamento, monarşi kurum ve kurallarına genellikle saygılı davranan biriydi. 2 Kasım 1944 doğumlu bir Akrep Ejderha burcu olarak güçlü aynı zamanda da ılımlı politikasını her haliyle yansıttı. Çanakkale Savaşı’nda kahramanca savaşan Osmanlı Birlikleri ve Türk milleti tüm olumsuz şartlara büyük başarılara imza attı. Tüm mücadelelere ve yerel zaferlere rağmen Osmanlı İmparatorluğu daha çok kaosun içine girdi. V. Mehmet Reşat bu feci şartlar içinde 3 Temmuz 1918 yılında kalp yetmezliğinden öldü.

8- Nazmi Bey

Çanakkale Savaşı Nazmi Bey burcu

Çanakkale kahramanlarından biri de komutan Nazmi Bey’di.1875 yılında İstanbul Yeniköy’de doğan Nazmi Bey’in yerleşmiş olduğu görev de popülerliğe önem veren bir At burcunun seçimini kanıtlar nitelikteydi. Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı Mayın Komutanı olarak 18 Mart saldırısında müttefiklerin Boğaz’ı geçmesini engelledi. Aynı zamanda İngiliz Goliath gemisini batıran Muaveneti – Milliye muhbirimizin kılavuzu olan kahraman komutan 19 Temmuz 1915’te binbaşılığa terfi etti. 5 Mayıs 1940’ta ölen Nazmi Bey vefatına kadar İstanbul Boğazı’nda sivil kılavuz kaptanlık yaptı.

9- Seyit Onbaşı

Çanakkale Savaşı Seyit Onbaşı burcu

Türk tarihine adını yazan bir diğer isim de Seyit Onbaşı. Kendisi, büyük ihtimalle, bir Başak Öküz burcu olarak (Onbaşının sadece doğduğu ay ve yıl belli) azmini, çalışkanlığını, titizliğini cephesine yansıtanlardan. Öyle ki 18 Mart Deniz Savaşı sırsında, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda ayakta kalan ama vinci bozulan tek topu onbaşı 2015 okkalık mermiyi büyük bir güçle üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüştü. Bu kahramanlık sayesinde Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. Zaferin ardından köyüne dönen Seyit Onbaşı 1939 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

10- Talat Paşa

Çanakkale Savaşı Talat Paşa burcu

Talat Paşa bir Başak Köpek burcunun tüm özelliklerini Osmanlı devlet ve siyaset adamı olarak kanıtlamış biriydi. Genç yaşta Jön Türk hareketine ilgi duyan, İttihat ve Terraki Cemiyeti’nin en önemli üyelerinden biri olan, II. Meşrutiyet’in ilanı sırasından önemli görevler üstlenen, Meclis – Mebusan’ın birinci reis vekili olan paşa Balkan ve Çanakkale savaşlarında büyük başarılara imza attı. 1917 yılında sadrazamlığa getirilen Talat Paşa aynı dönem İttihat ve Terakki Fırkası’nın Reis-i Umumiliğini üstlendi. Savaşın Almanya ve müttefiklerinin yenilgisiyle sonuçlanacağının anlaşılması ve Almanya’nın İtilaf Devletleri’nden ateşkes istemesi üzerine, Talat Paşa hükümeti de Ekim 1918’de istifa etti. Talat Paşa 1 Kasım 1918 yılındaki son kongresinin ardından yerine gelen İzzet Paşa’ya bir mektup bırakmış ve onurlu bir Başak Köpek gibi davranarak Almanya’ya gittiğini ve millete karşı hesap vermek üzere geri geleceğini, gerekirse mahkemeye de çıkacağını bildirmişti. 1 Eylül 1874 tarihinde doğan Paşa 15 Mart 1921’de bir Ermeni tarafınfan Berlin’de öldürüldü ve oradaki Türk mezarlığına gömüldü. 1943’te kemikleri İstanbul’a getirilerek Şişli’de Hürriyet-i Ebediye tepesinde toprağa verildi.

Meryl Streep 74. Altın Küre Ödülleri Konuşması
Son Haberler
  
74. Altın Küre Ödülleri'ne Oscar ödüllü Oyuncu Meryl Streep'in Konuşması Damga Vurdu! Meryl Streep Konuşmasında Üstü K...

Dünyanın En Güçlü 15 Kadını ve Burçları

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın