Atatürk’ün Zarif Şıklığı

Atatürk’ün her zaman korumayı başardığı iki dirhem bir çekirdek stilinin sırrı ne? Üstün zekasıyla zamanın çok ötesinde olan bir lider, moda konusunda da “zamansız” bir stil yaratmayı başarıyor. Tek kelimeyle hayranlık verici!

  • Atatürk, aydın, farklı düşüncelere her zaman açık ve saygılı, nezih bir aile ortamında yetişmiş tam bir Osmanlı beyefendisidir.

Onu seçkin bir İstanbul Beyefendisi yapan özelliklerden biri de, giyim tarzına verdiği önemdi. Her zaman temiz olmaya dikkat eden, kıyafeti taşıyabilen, tabir-i caizse “çakı” gibi bir görünüm elde etmesini sağlayan şık bir insandı. Yaz günlerinde genellikle tiril tiril gri bir pantolon, kısa kollu saten ya da ipek bir gömlek ve çorapsız giyebileceği rahat sandaletler tercih ederdi.

ataturk-stil

  • Siyah pelerin, ipek çamaşır, rugan ayakkabı…

Şıklığı sadece üzerinde bir kıyafet gibi taşımakla kalmıyor. Zarafet Atatürk’ün bakışlarından yürüyüşüne kadar yansıyor.

ataturk-stil

 

  • Enis Batur’un, “Kravat” adlı romanındaki ana karakter, Atatürk’ü görünce “tanrım, o ne şıklık!” diye geçirir…

Atatürk’ün giyimi romanda şu şekilde irdeleniyor (Sel Yayıncılık, 2003; s. 138 – 139)

“Askerî üniformayı çabuk terkettiğini biliyordum. bir an önce sivil giyinmek istediğinden eminim. sofya ve berlin dışında pek yurtdışı deneyimi yoktu, yanlış anımsamıyorsam; böyle giyinmeyi nereden öğrendi acaba?…

…kostümlerinde ince çizgili koyu kumaşları yeğliyormuş besbelli. kırık yakalı, düz yakalı, iğneli yakalı gömlekleri var, döneme göre. uçuk kompozisyonları da seviyor aslında; özellikle spor giyimlerinde. Kravatlarda üç temel seçim ağır basıyor: küçük yuvarlak motifler, geometrik formlar ve çizgili olanlar.”

ataturk-stil

  • Atatürk’ün her konuda olan ileri görüşlülüğü moda kültürünün ve günlük giyim kuşamın nasıl olması gerektiğine de yansımıştır.

Atatürk’ün her zaman özgüvenini tarzına yansıtan bir duruşu vardı. Çizgilerin dışına taşmayan ama kullandığı aksesuarlarla stilini zenginleştirir dikkatleri üzerine çekerdi. Basit ve düz renkleri çok iyi birleştirir ve İtalyan kesim takım elbiselerine uyacak ayakkabıları özenle seçerdi. Şapkası ise elbette şıklığını tamamlayıcı en önemli unsurdu. “Yerine göre giyinmek” dediğimiz kuralı mükemmel uygulardı. Kesinlikle çağın ötesinde bir moda anlayışı…

Mustafa Kemal Atatürk Fotoðraf ve Objeler

Mustafa Kemal Atatürk

  • Atatürk’ün kendinden her zaman emin belirli bir tarzda giyinen ama seçimlerinin de etraf tarafından fark edilmesini sağlayacak aksesuarlarla destekleyen bir havası vardı.

Atatürk ün giyim zevki, Ünlü Türk modacı Faruk Saraç’ın da dikkatini özellikle çekmiştir. Atatürk’ün ölümünden 60 yıl sonra, kostümlerini arşiv fotoğraflarından incelemiş ve iki yıllık bir çalışma sonucunda giyim zevkini sergileyen bir defile düzenlemiştir. Ünlü modacı, bu defileyi meslek hayatının en önemli olayı olarak nitelendirmiş; Atatürk’ün giyim zevkine ve giyimindeki detaylara olan hayranlığını açık bir şekilde ifade etmiştir.

ataturkun-stili

  • Atatürk’ün her konuda olan ileri görüşlülüğü moda kültürünün ve günlük giyim kuşamın nasıl olması gerektiğine de yansımıştır. 

Saygıyla ve özlemle anıyoruz…

mustafa-kemal

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.