Boğa Burcu Mitolojisi

İstikrarlı ve kutsanmış Boğa burcu mitolojisini okumak için sizi buraya alalım…

Boğa kelimesi “inatçı” ile eş anlamda kullanabilirsiniz, hiçbir sakıncası yok! Boğa burcu arkadaşımıza bakarak, bunun tüm diğer Boğalarla ortak bir özellik olduğunu da anlarsınız.

Boğa burcu mitolojisine bakıldığında, bu burcun istikrarlı ve ağırbaşlı yapısını, adını taşıdığı hayvan olan boğadan aldığı söylenir. Toprak grubundan olan bu insanlar; sabırlı, pratik zekalı, çalışkan, evde ve dışarıdaki tavırları farklı olmayan kişilerdir. Aslına bakarsanız, tıpkı gerçek bir boğa gibi uçsuz bucaksız çayırlarda gezinmek, doğayla iç içe olmak ve rahatlamak isterler. Gerçek şu ki, inatçı kelimesi boğalarla ne kadar özdeşleşmiş bir kelime ise, “azgın boğa” terimi de bir o kadar uygundur.

Mitolojik Geçmişi

Bütün Tanrıların kralı Zeus’un, çok güzel bir prensesi Avrupa’ya kaçıran beyaz görkemli bir boğanın bir formu olduğu varsayılır. Boynuzlarının etrafını saran rengarenk çiçeklerle süslenmiş çelengi kabul etmesi için, prensesin önünde diz çökmüş ve ona olan aşkını ilan etmiş ve en sonunda onu eşi olmasına ikna etmiştir. (Ne cazibe!)

Bir diğer efsane de, Zeus “lo” adında bir rahibeyi baştan çıkarmış ve onu karısı Hera’dan gizlemek için bir boğaya dönüştürerek gizlemiş.

Ah Zeus, biraz olsun uslu duramaz mısın?

Güç ve Doğurganlığın Sembolü

shutterstock_231381946

Boğa burcu gerçek anlamda dayanıklılığın ve doğurganlığın antik sembolüdür ve Yunan efsanelerinin en eski mitolojik hikayelerinden birine sahiptir. Edebiyatta Mezopotamya’nın en eski eserlerinden biri olan çok eski bir şiirde, tanrıça Ishtar, Gılgamış’a ilgi göstermiş ancak o bu isteği geri çevirmiş. Bunun üzerine Ishtar, sinirlenmiş ve Gılgamış’ı öldürmesi için cennetten büyük, beyaz bir boğa göndermiş.

Babil astolojisinde, boğa yerine Cennet Boğası tanımı kullanılırdı. Antik Mısır’da, Apis adıyla bilinen ve baharı çağrıştıran kutsanmış bir boğa’ya tapılıyordu. İsrailliler ise “Altın Buzağı”ya tapıyorlardı.

Boğa burcu gerçek anlamda dayanıklılığın ve doğurganlığın antik sembolüdür ve Yunan efsanelerinin en eski mitolojik hikayelerinden birine sahiptir. Edebiyatta en eski eserlerin biri olan Mezopotamya’dan çok eski bir şiirde, tanrıça Ishtar, Gılgamış’a ilgi göstermiş ancak o bu isteği geri çevirmiş. Bunun üzerine Ishtar’ın çok sinirlendiği ve Gılgamış’ı öldürmesi için cennetten büyük, beyaz bir boğa göndermiş olduğu rivayet edilir.

 

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.