Dikkat! Bahar Yorgunluğu: Erken Kalkma Yolları

Yaşasın! Bahar geldi! Ama beraberinde bahar yorgunluğunu da getirdi. Bahar yorgunluğunun tedavisi, bu yazımızda saklı! Yorgunluğa yenik düşmemek için bazı insanlara göre adeta aşılması zor bir duvar olan erken kalkma çözümlerini sizler için sıraladık! İşte erken kalkmanızı kolaylaştıracak birbirinden faydalı tüyolar!

Gün içinde yapacağınız ufak değişiklerle, farkına bile varmadan erken kalkmanın kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Erken Kalkmanın Basit Yolları

bahar-yorgunlugu (4)

1. Öğle aranızda kısa bir yürüyüşe çıkın. Genel olarak, öğle aralarını olabildiğince dışarıda değerlendirin. Bu size daha kaliteli bir uyku sağlayacak ve öğlen yaptığınız kısa yürüyüşlerin sabahları uyanma sürecini daha acısız hale getirdiğinizi fark edeceksiniz.

2. Akşam egzersizleri yapın. Sizi kan ter içinde bırakan hareketler değil, sadece birkaç açma-germe hareketiyle vücudunuzu esnetin. Özellikle de kış mevsimlerinde. Araştırmalara göre, akşam yapılan egzersizler daha etkili bir sonuç veriyor.

3. Akşam 8’den sonra televizyonu kapatın. Hatta hiç izlememeye çalışın, zaten gün boyu mecburen bilgisayarın karşısındasınız… Televizyondan yayılan radyasyon dalgaları, uyku hormonu olan melatonini baskılıyor.

4. Kokulu lambalar kullanın. Yatmadan önce odaya hoş bir esans yayan lambayı ayarlarsanız, sabahları daha dinlenmiş ve rahatlamış bir halde kalkacaksınız. Daha hızlı uykuya dalmanız ve uyanmanız kolaylaşır.

5. Yatmadan önce ne giyeceğinize ve ne yiyeceğinize karar verin. Yatmadan önce açlığınızı bastırmak için ağzınıza bir şeyler tıkmayın! Sabahları daha acıkmış bir halde ve kahvaltı hayaliyle, daha istekli uyanacaksınız.

bahar-yorgunlugu-(2)

6. Eğer uykunuz geldiyse uyuyun. Saat çok erken olsa bile! “Saat daha 9, şimdi uyunmaz ki” demeyin. Uykuda geçirilen fazladan birkaç saat, yenilenmiş hissettirir.

7. Eğer mümkünse camlar açık uyuyun. Gece boyu salınan karbondioksit miktarı artıyor ve uyanırken ciğerlerimize doldurmamız gereken oksijeni bastırıyor. İyi bir havalandırma, mükemmel sonuçlar doğurabilir!

8. Alarmı yatağın uzağına koyun. Hepinizin telefonu yastığın altına koyduğunuzu biliyoruz. Şimdi yastık altındaki telefonları çıkarma vakti! Tabii uzağa dediysek, başka odaya da koymaya kalkmayın. Sonra alarmı duyamaz, bizi suçlarsınız.

9. Favori müziğinizle uyanın. Kulak tırmalayıcı alarm seslerinden kurtulun. Daha günün ilk saniyesinde negatif hisler (ve küfürler) eşliğinde yataktan fırlamayın. Tabii favori müziğinizden tiksinmemek için de arada bir şarkı değişikliğine gitmekte fayda var.

10. Acaba bugün başıma ne gelecek? Düşünsenize. Önünüzde uzanan kocaman bir gün var ve ne olacağını asla bilmiyorsunuz. Rutin ve sıkıcı olduğunu düşündüğünüz bir işiniz olsa bile yine de her an ne olacağını asla bilemiyoruz. Bu düşüncenin heyecanın koruyarak uyanmak epey yararlı bir davranış olacaktır.

bahar-yorgunlugu-(3)

11. Uyandıktan sonra biraz yatak keyfi yapın. Kulaklarınıza masaj yapın, yatın, yuvarlanın. Bu hem kan basıncınızı düzenleyecek hem de uyandıktan sonra uykunuzun hemen açılmasını sağlayacaktır.

12. Bir amaç belirleyin. Eğer erken kalkıyorsanız o gün bir amacınız var demektir. Hedeflediğiniz şeylerden daha fazlasını bile yapabilirsiniz.

13. Eğer uyandığınızda hava hala karanlıksa odanın ışığını olabildiğince hızlı bir şekilde açın. Işık, uykulu olmanıza sebep olan melatonin hormonunu yavaşlatır.

14. Kahvaltıdan önce bir bardak su için. Güne iyi başlamak için en kolay ve en etkili yöntem aslında bu. Sadece erken uyanmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sisteminizi düzenlemeye de çok yardımcı olur.

15. Pencereyi açın ve üç kere art arda derin bir nefes alın. Evet, dışarısı soğuk olsa bile! Uykunuz bir anda açılacak ve kan akışı normale dönecek!

16. Sıra geldi en önemli ve en etkili yönteme! Toplantı! Uyandıktan sonraki bir saat içinde aşırı önemli bir toplantınız olduğunu hatırladığınız an uykudan eser kalmayacak nasıl olsa. Önemli toplantıların sihirli dokunuş etkisiyle uykunuz kaçıp gidecek!

Kaynak: brightside.me

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın