Dünya Liderleri Atatürk Hakkında Ne Düşünüyor?

10 Kasım 1938 – 09:04:59

Ulu önder Atatürk; kişiliği, saygın duruşu, geniş ufku ve tarihi başarılara imza atan bir asker olarak birçok ülkenin liderlerine,profesörlerine ve hatta önemli medya kuruluşlarına örnek oldu. Dünya liderlerinin Atatürk hakkındaki düşüncelerini 10 Kasım‘da sizler için derledik. İşte Atatürk‘ün vizyonerliği ve saygın duruşunu kendilerine ilke edinmiş bu kişi ve kuruluşların söyledikleri:

1. John F. KENNEDY (ABD Başkanı)

“Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır…

Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ün Türk halkının işidir.

Şüphesiz ki, Türkiye’de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.”

Atatürk 10 Kasım

2. Franklin ROOSEVELT (ABD Başkanı)

“Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.”

Atatürk 10 Kasım

3. Chicago Tribune Gazetesi, ABD

“Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti.”

Atatürk 10 Kasım

4. Aristide Briand, Fransız Başbakanı, 1921

Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlaşması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap:

“Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.”

Atatürk 10 Kasım

5. Vladimir İliç Lenin, Rus İhtilali Lideri, 1921

Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir.

O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

Atatürk 10 Kasım

6. Roozwelt (Franklen D.) 1928, ABD Başkanı

Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum.

Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

Atatürk 10 Kasım

7. New York Times

Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.

Atatürk 10 Kasım

8. Sir Charles Townshend, İngiliz Generali, 1922

Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

Atatürk 10 Kasım

Meryl Streep 74. Altın Küre Ödülleri Konuşması
Son Haberler
  
74. Altın Küre Ödülleri'ne Oscar ödüllü Oyuncu Meryl Streep'in Konuşması Damga Vurdu! Meryl Streep Konuşmasında Üstü K...

9. Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir…

Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

Atatürk 10 Kasım

10. Winston Churchill, İngiltere Başbakanı, 1938

Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.

Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.

Atatürk 10 Kasım

11. Prof.Walter L.WRIHT Jr., Alman Prof.

O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.

Atatürk 10 Kasım

12. Emanullah HAN, Afgan Kralı

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

Atatürk 10 Kasım

Bugün 10 Kasım 2015; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölümünün 77. yılını saygıyla anıyoruz.

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın