En Sevilen 10 Adile Naşit Karakteri

Adile Naşit, Hababam Sınıfı’nın Hafize Anası, Neşeli Günler’in Turşucu Saadet’i … 80’li yıllarda çocuk olanların ise uyumadan önce dinlediği masalcı teyzesi. Büründüğü her rolde bir parça iz bırakan unutulmaz oyuncu Adile Naşit’in bugün ölüm yıl dönümü. Kuzucukları, tiyatronun ve sinemanın tonton teyzesini hep hatırlasın diye en sevilen 10 karakterini listeledik.

İşte en sevilen Adile Naşit karakterleri:

Hababam Sınıfı – Hafize Ana

Hababam Sınıfi Adile Naşit

Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfı’nda göbeğeni hoplatarak çaldığı zil ve gri hizmetli önlüğüyle hafızalarımıza kazındı Hafize Ana.

Bizim Aile – Melek

Bizim Aile Adile Naşit

Bir Ertem Eğilmez yapımı olan Bizim Aile’de 3 çocuklu bekar ve evlenmek isteyen bir anneyi, Melek karakterini canlandıran Naşit, hem güldüren hem de ağlatan sahneleriyle bir kez daha içimize işlemişti.

Aile Şerefi – Emine Anne

Aile Şerefi Adile Naşit

Yine evi çekip çeviren Emine Anne rolündeki Adile Naşit, bazı kendini bilmezlere haddini bildirirken televizyonun içine girip onun yanında olmak istedik.

Ah Nerede Vah Nerede – Huriye

Ah Nerede Vah Nerede Adile Naşit

Unutulmaz oyuncu, Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu ile beraber oynağı bu filmde bambaşka bir karakterle karşımıza çıktı. Çapkın Ferit’e aşık olan evde kalmış Huriye’nin saf, doğal ve tuttuğunu koparmaya çalışan halleri yok muydu, gülmekten kırdı geçirdi bizi.

Uykudan Önce – Masalcı Teyze

Uykudan Önce Adile Naşit

Bir dönem her akşam yayınlanan Uykudan Önce programıyla 80’li kuzucuklarına masallar anlatan Naşit, o tontonluğuyla hepimizi etkilemeyi başarmıştı.

Süt Kardeşler – Melek

Süt Kardeşler Adile Naşit

Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Şener Şen gibi usta isimlerle çok eğlenceli bir Türk filmine imza atan Naşit, Melek karakteriyle karşımızdaydı.

Tosun Paşa – Tellioğulları’ndan Adile

Tosun Paşa Adile Naşit

İzlemeye doyamadığımız bir diğer sinema filmi ise Tosun Paşa. Naşit burada Tellioğulları’ndan Adile’yi canlandırmıştı.

Gülen Gözler – Nezaket

Gülen Gözler Adile Naşit

Bu film, sinema dünyasının birçok dev ismini bir araya toplamış ve bütün duyguları her defasında derinden yaşamamıza neden olan bir özelliğe sahip. Usta oyunca bu filmde Nezaket rolündeydi.

Gırgıriye – Zekiye

Gırgıriye Adile Naşit

Kült filmlerden biri de Gırgıriye. Geçinemeyen ama birbirlerini seven çingene ailelerinin hilkayelerini anlatan sinema filmi bir dönem herkesi gülmekten kırıp geçirmişti. Müjdat Gezen, Gülşen Bubikoğlu, Perran Kutman, Münir Özkul gibi usta isimlerle bir araya gelen Adile Naşit, filmde Zekiye karakterini canlandırmıştı.

Neşeli Günler – Turşucu Saadet

Neşeli Günler Adile Naşit

En sevilen Adile Naşit filmlerinden biri de Neşeli Günler. Yine Münir Özkul ve Şener Şen ile kamera karşısına geçen Naşit, Turşucu Saadet rolüyle hatıralara kazındı.

Adile Naşit’in burcu:

17 Haziran 1930 doğumlu olan usta oyuncu Adile Naşit’in Yeni Astroloji burcu İkizler At.

Meryl Streep 74. Altın Küre Ödülleri Konuşması
Son Haberler
  
74. Altın Küre Ödülleri'ne Oscar ödüllü Oyuncu Meryl Streep'in Konuşması Damga Vurdu! Meryl Streep Konuşmasında Üstü K...

 

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın