Herkesin Sabah 8’den Önce Yapması Gereken 8 Şey

Sabah uyanınca saat 8’den önce günü daha ilk ışıklarıyla karşılamanın ne kadar muazzam sonuçlar yaratabileceğini biliyor muydunuz?

Yaşam yoğundur. Hayallerinize doğru ilerlemenin imkansız olduğunu hissedebilirsiniz. Tam zamanlı bir işiniz ve çocuklarınız varsa tüm bu tempoyla başedebilmek daha da zordur, farkındayız…

Peki bunun üstesinden nasıl gelirsiniz?

sabah uyanınca

İlerlemek ve gelişmek için her gün zaman ayırmazsanız, hiç şüphe yok ki hayatımız sürekli artan yoğunluğun içinde kaybolup gidecektir. Siz farkına bile varmadan tüm zamanınızın nereye gittiğini merak ederek yaşlanıp solacaksınız.

Tıpkı Profesör Harold Hill‘in söylediği gibi —  “Yeterli yarını biriktirirseniz, elinizde boş dünlerden başka bir şey kalmadığını anlayacaksınız.”

Dünya'da boşanma oranı
Dünya’da Boşanma Oranı Azalıyor !
Kişisel Gelişim
  
Dünya'da boşanma oranı her geçen yıl azalıyor. Türkiye'de ise durum biraz daha farklı. TUİK raporlarına göre evlenme ve b...

Hayatınızı Tekrar Gözden Geçirme ve Sadece “Hayatta Kalma Modundan” Çıkma

Bu makale hayata karşı yaklaşımınızı tamamen gözden geçirmenizi sağlamak amacıyla yazılmıştır. Buradaki amaç hayatın günlük akışını sadeleştirip, esas önemli unsurlara dönüş yapmanızı sağlamaktır.

Ne yazık ki çoğu insanın hayatı gereksiz ve önemsiz unsurlarla tıka basa doludur. Anlamlı bir şeyler yaratmak için zamanları yoktur.

Hayatta kalma modundadırlar. Siz hayatta kalma modunda mısınız?

Yalnızca bir nesil önce hayatlarımızı başkalarına göre yaşamak sosyal ve kültürel açıdan uygundu. Bize öğretilen tek dünya görüşü bu olduğundan binlerce yıldır bu süreci sürdürüyoruz.

Ancak artık çok fazla çalışma ve amaçla hayatınızın her anını kendi kurallarınıza göre yaşayabileceğinize yönelik büyümekte olan kollektif bir bilinç mevcut.

Siz kendi kaderinizin tasarımcısısınız.

Tüm sorumluluk size ait…

Karar verecek olan sizsiniz. Karar vermelisiniz —  çünkü eğer siz karar vermezseniz başkası verecektir. Kararsızlık kötü bir karardır.

Kişisel gelişim

Bu kısa sabah alışkanlıklarıyla hayatınız hızlı bir şekilde değişecektir.

Aslında gerçekten oldukça basit:

 • Uyanın
 • Alana girin
 • Hareket edin
 • Vücudunuza doğru yiyeceği alın
 • Hazır olun
 • Canlanın
 • Perspektif kazanın
 • İlerlemenizi sağlayacak bir şey yapın

Haydi başlayalım:

1. Sağlıklı Bir 7+ Saatlik Uyku

Yeterli uyku

Kabul edelim – Uyku da, yemek ve su içmek kadar önemlidir. Buna rağmen milyonlarca insan yeterince uyuyamamakta ve sonunda ruhsal problemlerle boğuşmakta.

Ulusal Uyku Birliği Vakfı (NSF) en az 40 milyon Amerikalı’nın 70’in üzerinde uyku sorunu yaşadığını ve yetişkinlerin %60’ı ile çocukların % 69’unun haftada en az birkaç gece bir ya da daha fazla uyku sorunu yaşadığını ortaya çıkaran araştırmalar yapmıştır.

Ek olarak yetişkinlerin %40’tan fazlası günlük aktivitelerini engelleyecek kadar ciddi boyutta gündüz mahmurluğu yaşamaktadır – %20’si ise haftada en az birkaç gün uykusuzluk sorunu yaşadığını ifade etmiştir.

Diğer taraftan sağlıklı miktarda uyku aşağıdakilerle bağlantılıdır:

 • Daha iyi bir bellek
 • Daha uzun yaşam
 • Daha az inflamasyon
 • Daha fazla yaratıcılık
 • Daha fazla dikkat ve odaklanma
 • Egzersizle azalan yağ ve artan kas kütlesi
 • Daha az stres
 • Kafein gibi uyarıcılara daha az bağlı olma
 • Daha az kaza riski
 • Daha az depresyon riski

Uykuya öncelik vermezseniz bu yazının geri kalanını unutun. 3 saat daha fazla uykuya ihtiyacınız varsa, zaten vücudunuz bunu bir şekilde dışa vurur.

Telafi etmek için uyarıcılar kullanabilirsiniz ancak bu, uzun soluklu bir çözüm değildir. Uzun vadede sağlığınız zarar görecektir. Hedefin uzun vadeli bir sürdürülebilirlik içermesi gereklidir.

2. Netlik ve Bolluk için Dua ve Meditasyon

Meditasyon

Sağlıklı ve dinlendirici bir uykudan kalktıktan sonra kendinizi pozitif düşüncelere doğru yönlendirmek için dua ve meditasyon gerekli. Neye odaklanacağınız size kalmış.

Dua ve meditasyon sahip olduğunuz her şeye karşı yoğun bir şükran duymanızı sağlar. Şükran, bolluk bilincine sahip olmaktır. Bolluk bilinciyle düşündüğünüzde dünya sizin istiridyenizdir. İmkan ve olasılıklarınız sınırsızdır.

İnsanlar mıknatıs gibidir. Elinizdekiler için minnettarlık duyarsanız pozitif ve iyiyi daha fazla çekersiniz. Şükran bulaşıcıdır.

Şükran başarının en önemli anahtarı olabilir. Tüm erdemlerin anası olarak adlandırılmıştır.

Her sabaha şükran ve netlik alanında başlarsanız dünyanın size sunacağı en iyi şeyleri çekersiniz ve dikkatiniz dağılmaz.

3. Zorlayıcı Fiziksel Aktivite

Egzersiz

Egzersiz ihtiyacına dair sonsuz kanıtlar olmasına rağmen Hastalık Kontrol Merkezinin Ulusal Sağlık Araştırması’na göre 25 ila 64 yaşları arasındaki Amerikalı erkek ve kadınların sadece üçte biri düzenli fiziksel aktivite yapmaktadır.

Dünya üzerindeki sağlıklı, mutlu ve üretken insanlar arasında olmak istiyorsanız, düzenli egzersiz alışkanlığını edinmelisiniz. Birçok insan vücutlarını hareket ettirmek için hemen spor salonuna gidiyor. Sabahın erken saatlerinde bahçeyle uğraşmanın bile yoğun bir ilham ve netlik akışı sağladığını keşfedeceksiniz.

Tercihiniz ne olursa olsun vücudunuzu hareket ettirin.

Egzersizin depresyon, anksiyete ve stres olasılığını azalttığı bilinen bir gerçek. Ayrıca kariyerinizde daha yüksek başarıyla da ilişkilidir.

Vücudunuza bakmazsanız hayatınızın tüm diğer yönleri de etkilenecektir. İnsanlar, bütünsel varlıklardır.

4. 30 Gram Protein Tüketin

Illinois Üniversitesi beslenme emekli beslenme profesörü Donald Layman kahvaltıda en az 30 gram protein tüketilmesini tavsiye ediyor. Benzer şekilde Tim Ferris de, 4 Saatte Süper İnsan adlı kitabında uyandıktan 30 dakika sonra 30 gram protein tüketilmesini tavsiye ediyor.

Protein açısından zengin gıdalar midede daha uzun süre kaldığından diğer gıdalardan daha uzun süre tok tutar. Ayrıca protein kan şekeri düzeylerini sabit tuttuğundan açlık krizlerini önler.

Protein tüketimi öncelikle beyaz karbonhidrat krizlerinizi azaltır. Bunlar sizi şişmanlatan tipteki karbonhidratlardır. Simit, tost ve çörekler gibi.

Tim, sabah yeterli protein alımıyla ilgili dört tavsiyede bulunuyor:

 • Kahvaltınızın en az %40’ını protein oluşturmalıdır
 • Bunu iki veya üç tam yumurtayla sağlayabilirsiniz (her yumurtada yaklaşık 6 gr protein vardır)
 • Yumurta sevmiyorsanız hindir pastırması, organik domuz pastırması veya sosis ya da süzme peynir gibi ürünler kullanabilirsiniz

Et, süt ürünleri ve yumurtadan uzak duran kişiler için bitki bazlı birçok protein vardır. Kuru baklagiller, yeşillikler, kabuklu yemişler ve çekirdek protein açısından oldukça zengindir.

5. Soğuk Duş Alın

Tony Robins, her güne 13 derece sıcaklıktaki bir yüzme havuzuna atlayarak başlıyor.

Neden böyle bir şey yapıyor?

Soğuk suya girmek temelde fiziksel ve zihinsel zindeliği sağlar. Düzenli olarak yapıldığında vücudun bağışıklık, lenfatik, dolaşım ve sindirim sistemlerinde yaşam kalitenizi artıran uzun vadeli değişiklikler yapar. Metabolizmanızı canlandırdığından kilo kaybınızı da artırabilir.

2007 yılında yapılan bir araştırma, düzenli olarak alınan soğuk duşların depresyon semptomlarının tedavisinde ilaçlardan daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun nedeni soğuk suyun kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan ruh halinizi düzelten nörokimyasal madde dalgasını hareket geçirmesidir.

Elbette soğuk duşa girmenin başlangıçta verdiği korkuyu da gözardı edemeyiz. Bunu daha önce denemiş ama her defasında duşa girmekten vazgeçmiş olabilirsiniz.

Kendi kendinize “Belki yarın” bile demiş bile olabilirsiniz. Veya girmeden önce sıcak su kolunu sonuna kadar açmışsınızdır.

Ya da belki de girmiş ama sonra hemen sıcak suyu açmışsınızdır.

Bu konuda bana yardımcı olan yüzme havuzu gibi düşünmek oldu. Soğuk bir havuza yavaşça girmek yavaş acılı bir ölüm gibidir. Sadece atlamanız gerekiyor. 20 saniye sonra iyi hissedeceksiniz.

Soğuk duş almak gibi. Girdiğinizde kalbiniz deli atmaya başlar. Sonra yaklaşık 20 saniye sonra kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Soğuk duş almak, yaratıcılık ve ilham duygusunu artırıcı bir etki yaratıyor.Soğuk su sırtınıza çarparken nefes alış verişlerinizin yavaşladığını ve rahatladığınızı hissedersiniz. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için zihninizden çeşitli fikirler akmaya başlar ve daha iyi motive olursunuz. Yeter ki 20 saniye dayanın!

6. Moral Yükseltici İçerikli Dinleme/Okuma

Okumak

Normal insanlar eğlenmek ister. Sıradışı insanlar için ise eğitim ve öğrenmek önemlidir. Dünyanın en başarılı insanları genelde haftada en az bir kitap okuyor. Sürekli öğrenirler.

Her sabah 15-30 dakika bile yükseltici ve bilgilendirici bilgi okumak sizi değiştirir. En yüksek performansı göstermenizi sağlar.

Böylece yeterince uzun bir süre içinde yüzlerde kitap okumuş olursunuz. Çeşitli konular hakkında bilgi edinirsiniz. Dünya hakkında farklı düşünecek ve farklı göreceksiniz. Farklı konular arasında daha güçlü bağlantı kurabileceksiniz.

7. Hayat Vizyonunuzu Gözden Geçirin

Hedeflerinizi yazmalısınız – kısa ve uzun vadeli. Hayat vizyonunuzu okumak için sadece birkaç dakika ayırmak gününüze yeni bir perspektif katacaktır.

Uzun vadeli hedeflerinizi her gün okursanız bunları her gün düşünürsünüz. Yavaş yavaş, acele etmeden taşların yerine oturduğunu göreceksiniz.

Hedeflerinizi gerçekleştirmek bir bilimdir. Bunda karışıklık veya belirsizlik yoktur. Basit bir yöntemi izlerseniz ne kadar büyük olursa olsun tüm hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bunun temel noktası yazmak ve her gün gözden geçirmektir.

8. Uzun Vadeli Hedeflere Yönelik En Az Bir Şey Yapın

Kişisel gelişim

İrade gücü, kullanıldıkça güçlenen bir kasa benzer. Benzer şekilde yüksek kaliteli kararlar verme becerimiz zaman içinde yorulur. Ne kadar fazla karar verirseniz kaliteleri o kadar düşer – iradeniz o kadar zayıflar.

Sonuç olarak sabah öncelikle zor işi yapmalısınız. Önemli olanı.

Dolayısıyla mantranız şu olmalı: En kötü her zaman önce gelir. İhtiyacınız olanı ilk önce yapın. Sonra ertesi gün yeniden yapın. Ve iradenizi kuvvetlendirin.

Her gün büyük hedeflerinize karşı sadece bir adım atarsanız hedeflerinizin gerçekten uzaklarda olmadığını fark edeceksiniz.

Sonuç;

Bunu yaptıktan sonra gününüzün geri kalanında ne yapmanız gerekirse gereksin, önemli olanı en önce yapmış olacaksınız ve bu size bir ferahlık hissi verecek. Sonraki yapmanız gereken işlere daha istekli odaklanacaksınız. Kendinizi başarılı bir konuma aldınız ve hayallerinize biraz daha yaklaştınız.

Bütün bunları yaptığınız için hayatta daha iyi sonuçlar elde etmeniz kaçınılmaz olacak: İşinizde daha iyi olacaksınız. İlişkilerinizde daha iyi olacaksınız. Daha mutlu olacaksınız. Kendinize daha çok güveneceksiniz. Daha cesur olacaksınız. Daha net ve vizyon sahibi olacaksınız.

Hayatınız kısa sürede değişecek.

Tabii her sabah bu rutinin sürdürecek gücü kendinizde bulamayabilir, bazı sabahlar hayatınızdaki uyumsuz noktalara odaklanmış olarak da uyanabilirsiniz. Sevmediğiniz bu noktalar hayatınızı terk edecektir. Ortadan kaybolacak ve asla geri dönmeyeceklerdir.

Her sabahınız bu şekilde olamaz, bazı sabahlar hayatınızdaki uyumsuz noktalara odaklanmış olarak da uyanabilirsiniz. Sevmediğiniz bu noktalar hayatınızı terk edecektir. Ortadan kaybolacak ve asla geri dönmeyeceklerdir.

Kısa bir süre sonra sevdiğiniz bir işi yaptığınızı fark edeceksiniz.

İlişkileriniz tutku dolu, anlamlı, derin ve eğlenceli olacak!

Dünya ve evren size güzel yanıtlar verecek.

Fotoğraflar: Tumblr.

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.