İstanbul’da Mavi Ay’ı İzleyebileceğiniz En İyi 5 Yer

İşte İstanbul’da Mavi Ay’ı izleyebileceğiniz boğaz manzaralarıyla ünlü yerler!

1- Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi manzarası

Mavi Ay’ı en güzel izleyebileceğiniz yerlerden biri Çamlıca Tepesi. Yemyeşil bir tepeliğin üstünden Galata, Boğaz Köprüsü, Rumelihisarı, Kandilli, Topkapı, Sultanahmet, Adalar ve Haydarpaşa’yı geniş açıdan gören manzarada bu muhteşem doğa olayını tüm görkemiyle izleyebilirsiniz.

2- Rumeli Hisarüstü

Rumeli Hisarüstü Manzarası

Nadir görünen bu doğa olayını Rumeli Hisarı’ndan izlerken arada sırada Boğaz’ı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü, Hidiv Kasrı’nı ve Anadolu Hisarı’nı da seyretmek güzel olmaz mı?

3- Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü terası

Topkapı Sarayı manzarası

Mavi Ay’ı keyifli bir şekilde seyredebileceğiniz mekanlardan biri de Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü’nün terası. Buranın neredeyse tüm boğazı ve Adalar’ı gören eşsiz manzarasında Mavi Ay’ı seyre dalabilirsiniz.

4- Ulus Parkı

Ulus Parkı manzarası

Ulus Parkı, Temmuz ayının 2. dolunayı kendini tamamlarken öylece yeşillikler üzerine uzanıp bir taraftan da boğazın o güzelim deniz kokusunu içinize çekip, Selimiye Kışlası, Topkapı Sarayı tarihi manzaraları da bir köşenize alıp, seyre dalabileceğiniz bir yer.

5- Beykoz Yuşa Tepesi

Beykoz Yuşa Tepesi Boğaz manzarası

O muhteşem yeşilin ve mavinin buluştuğu Beykoz’da bulunan Yuşa Tepesi’nde Mavi Ay’ı izlemek sizin için unutulmaz bir deneyim olabilir.

Mavi Ay ne zaman gerçekleşecek?

Doğada nadir görülen Mavi Ay Türkiye saati ile 13:43’de başlayacak. Temmuz ayının 2. dolunayını  İstanbul ve çevresinden 19:29 itibari ile izleyebileceksiniz.

Mavi Ay nedir?

İlk kez 1883 yılında fark edilen Mavi Ay, dolunayın ayda 2 kez görünmesi olarak biliniyor.

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın