Japonların İlginç Adetleri

Son dönemde sosyal medyada, Japonların ilginç fotoğraf akımlarıyla karşılaşıyoruz. Kapı koluyla öpüşmekten tutun da Japon babaların kızlarının yanında zıplayarak poz vermesine kadar. Neden? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

yeni-foto-akımı

Bu sevimli çekik gözlü insanların ilginç adetleri var bir de, mesela…

1) 13 rakamı tüm Dünya’da uğursuz kabul edilirken Japonya’da 4 rakamı uğursuz kabul ediliyormuş. Hatta asansörlerde 4 rakamı kullanılmıyormuş.

-Pardon ama 4. kat nasıl ifade ediliyor? 3. ve 5. katın arasındaki katta inebilir miyim?-mi deniyor?

Bir de bunu söylemesi var tabii. Zaten yeterince zor bir dilsin sen, neden hayatı daha da zorlaştırıyorsun???  Söyle bize Sebastian?

4.kat olmayan asansör numaratörü

2) Japonlar için sokakta bir şey yemek görgüsüzlük kabul edilirken sadece dondurma yemek hoş karşılanıyormuş. (Bir gün bunu söyleyeceğimiz aklımıza gelmezdi ama ağzınızın tadını biliyorsunuz vallahi. Hiç bize öyle bakma güzel ablacım.)

japon-ev-hanımları

3) Sabah ve Akşam saatlerinde Tokyo gibi büyük şehirlerde metro çok kalabalık oluyormuş. İş başa düştü diyen Tokyo Büyükşehir Belediyesi(!) çözümü, vagonlara insanları itmek için görevliler tutmakta bulmuş.

tokyo-metro

4) Japonya’da garsona bahşiş vermek görgüsüzlük kabul ediliyormuş. Bahşiş yerine küçük hediyeler verilirmiş.Nasıl yani? Fedakar Türk garsonunu öpüp başımızın üstünde gezdirme vakti gelmedi mi hala ağalar? Hep o sormaz mı bize ”Ne vereyim abime?”

bahşiş

5) Japonya’da iş yerinde şekerleme yapmak serbestmiş:) Türk özel sektör çalışanları olarak bu bilgiyle canımızı sıkan Japonlara Yalın’dan ‘Ne diyeyim’ şarkısını armağan ediyoruz …Keyifli dinlemeler efendim…

-Ben ne bileyim ah ne diyeyim

-Daha ne diyeyim aman ne diyeyim

-Ah ne diyeyim ben ne bileyim

 

 

 

 

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.