Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Güçlü

Her ne kadar bazı istisnalar olsa da, kadınların erkeklerden çok daha duygusal olduğu genelgeçer bilgilerimiz arasında yer alıyor. Artık bunu bilimsel olarak da kanıtlayan araştırma sonuçları var. 

Amerika’da ‘’Journal of Neuroscience’’ dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, kadınlar duygusal uyarılara daha çok reaksiyon gösteriyor. Bu ise kadınlara dikkate değer bir avantaj sağlıyor: Kadınların beyni daha iyi kaydediyor ve daha iyi hatırlıyor.

shutterstock_109211294

Kadınlar olumsuzluklara karşı daha güçlü bir reaksiyon gösteriyor

Araştırmaya katılan 3398 deneğe farklı resim serisi gösterildi. Araştırmada kullanılan resimlerin bazıları duygusal yüklüyken, bazıları da nötrdü. Kadınlar, duygusal ve negatif  içerikli görsellere erkeklere göre daha büyük bir reaksiyon gösterdi.

Araştırmaya katılan kadınların özellikle pozitif içerikli resimleri erkeklere göre daha iyi kaydettikleri gözlemlendi. Bu sonuç ise, olumlu olaylar karşısında kadınların beyin performansının erkeklere göre daha güçlü çalıştığını gösterdi.

Dr. Klara Spalek önderliğinde yürütülen araştırma sonucuna göre cinsiyete dayalı hafıza ve duygu işlemlerinin farklı mekanizmalarla çalıştığı anlaşılıyor.

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.