Kanıtlandı: Çalışan Annelerin Kızları Daha Başarılı

Çalışan annelerin kızları daha başarılı, oğulları ise daha özenli oluyor. Bu sonuca Harvard Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma vardı. Buna göre, iş hayatında aktif olarak yer alan annelerin kızları, çalışmayan annelerin kızlarına göre daha kariyerli oluyor, liderlik pozisyonunda çalışıyor ve daha çok para kazanıyor.

liderlik cibuu

Kathleen McGinn liderliğinde yürütülen araştırma sonucuna göre, annenin iş hayatında aktif rol alması, kız çocuklarının liderlik pozisyonuna kadar yükselmesinde önemli bir etken. McGinn, Quarts adlı magazine yaptığı açıklamada, ‘’Çalışan annenin ileride kızlarının iş hayatı üzerindeki etkisini araştırırken, bir şekilde iş hayatlarına olumlu etkisi olacağını bekliyorduk; fakat liderlik pozisyonuna sahip olma şanşlarını arttıracağını beklemiyorduk’’, dedi.

Çalışan annelerin kızlarının %35’i ileride liderlik/yönetici pozisyonuna kadar yükselirken, çalışmayan annelerin kızlarında bu oran %25’lerde seyrediyor.

Annenin iş hayatında aktif olması sadece kızlarda değil, erkek çocuklarda da olumlu etki gösteriyor. Çalışan annelerin erkek çocukları ev işlerine daha çok dâhil edildikleri için, çalışmayan annelerin erkek çocuklarına göre daha özenli oluyor. Bu bağlamda, ev işlerine alışmaları daha hızlı gerçekleşiyor ve aile bireylerine karşı mesuliyetlerinin daha çok bilincinde oluyorlar.

Araştırmadan çıkan sonuca göre, McGinn annelere, çalışma hayatında olmaktan dolayı mutluluk duymaları ve uzun dönemde çocuklarının başarısı adına olumlu etkileri olduğu yönünde mesaj verdi.

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.