Kanserden Korunmanın 5 Etkili Yolu

Son yıllarda kanser insanlığı fazlasıyla tehdit eden bir noktaya geldi. Hatta International Cancer Control’ün bu yıl Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayımladığı verilere göre, önlem alınmaması halinde 8 milyondan fazla insanın kansere yenileceği tahmin ediliyor.

Peki birçok insanın da merak ettiği şey kanserden korunmanın yolları mümkün mü?

1 – 7 Nisan Kanser Haftası için derin bir araştırmaya girip kanserden korunmanın yollarını derledik. Hayatınızı değiştirecek birkaç basit kuralla bu hastalığın riskini minimize edebilirsiniz. Peki neler yapmalısınız? İşte kanserden korunmanın 5 etkili yolu.

Kanserden korunmak için beslenme

1- Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirin

Mutfağınıza koyacağınız birkaç kolay kuralla yeme alışkanlığınızı değiştirebilir ve kanseri besleyen yiyeceklerden de uzak kalmış olursunuz. Bunun için yapmanız gereken;

  • Beyazlara veda etmek. Unlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak hastalıklara karşı direncinizi arttıracak.
  • Kullandığınız yağları doğru seçin. Zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı ve mısır yağı bu konuda size çokça yardımcı olacaktır.
  • Kızartma ve mangal gibi sağlıksız tekniklerle hazırlanan besinlerden uzak durun.
  • Bol sebze ve meyve tüketin. Her gün bir kase karışık salata, sebze yemeği ve makul ölçülerde mevsim meyveleri bünyenize dost olacak.
  • Alkol kullanmamaya gayret edin. Alacaksanız da az miktar tercih edin. Ayrıca sigarayı da bırakın.
  • Organik gıdalar tüketin.
  • Et tüketimini yarım kiloya indirin.
  • Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesin.

2- Sporu hayatınızın bir parçası yapın.

İdeal kilonuzu korumak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli spor yapmaya ihtiyacınız var. Haftada en az 3 – 4 gün yarım saatlik yapılacak spor hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecektir.

Kanserden korunmak için ne yapmalı

3- Erken teşhis için kontrollerinizi düzenli yaptırın.

Kanserden korunmanın en iyi yolu ona yakalanmadan önce fark edebilmektir. Check-up, kanser taramaları, gen testleri ya da jinekolojik muayneler daha hastalık oluşmadan veya erken aşamasındayken birçok kanser türünün fark edilmesini sağlayarak hayat kurtaracaktır. Bu nedenle sağlığınız için kontrollerinizi ihmal etmeyin.

4- Stresle baş etmenin en iyi yolu meditasyon.

Stresli durumlarda kendinizi telkin etmenin bir yolu olmalı! Ruhsal olarak arınmanın bir yolunu bularak kendi meditasyon yönteminizi oluşturun; belki yoga, belki spor, belki de yarım saatlik bir doğa yürüyüşü size iyi gelecek. Eğer stresinizi kontrol altına alamıyorsanız mutlaka profesyonel desteğe başvurun.

Kanserden korunmanın yöntemleri

5- Beyninizi yönetin.

Yapılan araştırmalar ve deneyler gösteriyor ki hastalıkları beyinle yönetmek mümkün. Genetiğiniz kansere yatkın olsa bile olumlamalar ve güzel düşüncelerle iyileşmeniz için kendinize yardımcı olabilirsiniz. Bunun için beyninizin ve bedeninizin gücünü fark etmeniz yeterli.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Sağlık & Mutluluk
  
Meme kanseri belirtileri ile hastalığı erkenden teşhis edin! Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski her geçen gün artı...

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın