Korku Filmi Gibi Seyahatlere İlgi Artıyor

 

Felaketlerin ve ölümlerin yaşandığı ya da görünüşüyle ürkütücü yerlere yapılan ziyaretler literatürde “Dark Turizm” ismiyle anılıyor. Son yıllarda özellikle gençler tarafından oldukça ilgi gören bu seyahat deneyimi; toplama kampları, zindanlar, mezarlıklar, felaket bölgeleri, ürkütücü şatolar, korku filmlerinin geçtiği mekânlar ve savaş̧ bölgeleri gibi yerleri kapsıyor.

Yakın tarihe yerinde tanıklık etmek, toplumsal hafızayı canlı tutmak ve acılardan, felaketlerden gerekli dersi çıkarmak açısından “Dark Turizm” kapsamında yapılan seyahatler gün geçtikçe daha çok ilgi görüyor. Bu ilginç̧ seyahat deneyimini yaşamak isterseniz ziyaret edebileceğiniz öncelikli 5 felaket bölgesinden ilki Japonya’da bulunuyor.

HİROŞİMA ATOM BOMBASI KUBBESİ, JAPONYA

Hiroshima

Hiroshima, Japonya

6 Ağustos 1945 tarihinde Amerika tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombası ilk anda 70 bin kişinin hayatın mal olmuştur. Dolaylı olarak, 100 binin üzerinde kişinin ayatına mal olan nükleer saldırının etkileri günümüzde hala devam ettiği söyleniyor. Bombanın atıldığında merkezin 150 metre yakınında bulunan valilik binasına ait bir sergi merkezi olan Atom Bombası Kubbesi (A-Bomb Dome), günümüzde tahrip olmuş bir şekilde muhafaza ediliyor.

Hiroshima

Hiroshima

Yapı UNESCO tarafından 1996 yılında koruma altına alınmıştır. Saldırının anma merkezi olarak binlerce kişi tarafından ziyaret edilen yapının çevresinde bulunan alan ise Hiroşima Barış Anıtı Parkı olarak düzenlemiş durumda. Park alanı içerisinde Çocuk Barış Anıtı, Atom Bombası Anıtı Tepesi, Barış Meşalesi, Barış Anıtı Müzesi ve birçok anıt mezarı bulunuyor.

GROUND ZERO, NEW YORK

Ground Zero, New York

Ground Zero, New York

11 Eylül 2001 yılında New York’ta El Kaide’nin İkiz Kulelere düzenlediği terörist saldırıda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti. Uçakların çarpması sonucu yıkılan İkiz Kulelerin bulunduğu yerde bugün hayatını kaybedenlere ithafen iki dev havuz inşa edilmiş.

New+york

Ground Zero (Sıfır Noktası)

Anıt havuzu çevreleyen duvarda hayatını kaybeden kişilerin isimleri yer alıyor. Ground Zero (Sıfır Noktası) ismi verilen bu alanda bulunan 9/11 Müzesi de ziyaret edilebilir.

ÇERNOBİL NÜKLEER SANTRAL ETKİ ALANI, UKRAYNA

Çernobil

Çernobil, Ukrayna

26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil kentinde bulunan nükleer santralde meydana gelen patlama sonucu doğrudan 7 bin kişinin, ortaya çıkan radyasyon dolayısıyla ise 140 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiyor. Felaketin yaşandığı bölge ve yakınındaki Pripyat kenti şu anda bir şehir durumunda.

Çernobil, Ukrayna

Çernobil, Ukrayna

Patlamanın ardından tahliye edilen bölgeye turizm ve çevre örgütlerinin nükleere karşı halkı bilinçlendirme amaçlı turları düzenleniyor.

AUSCHWITZ TOPLAMA KAMPI, POLONYA

Auschwitz

Auschwitz Toplama Kampı (Arbeit macht frei/ Çalışmak Özgürleştirir), Polonya

İkinci dünya savaşında kurulmuş Auschwitz Toplama Kampı, Polonya’nın Oswiecim şehrinin Birkenau köyünde bulunmaktadır. Büyük acıların yaşandığı bir yer olan toplama ve imha kampında 1 milyonun üzerinde Yahudi’nin Naziler tarafından katlediliği biliniyor. Giriş kapısının üzerinde ‘’Çalışmak Özgürleştirir’’ yazısının bulunduğu toplama kampında Yahudiler, ağır koşullarda  günde 12 saat boyunca çalıştırılmış. Çalışamayacak durumda, hasta ve sakat olan esirler ve diğer Yahudiler burada kurşuna dizilmiş, gaz odalarında öldürülmüş ya da fırınlarda yakılmış. Toplama kampı içerisinde bulunan barakalarda gaz odalarını, fırınları, yatakhaneleri, öldürülen Yahudilere ait gözlük, ayakkabı gibi kişisel eşyaları, öldürülen kişilerin saçlarından yapılan kumaşları görebilirsiniz.

TUOL SLENG SOYKIRIM MÜZESİ, KAMBOÇYA

Kambocya,

Toul Sleng Müzesi, Kamboçya

Tuol Sleng Soykırım Müzesi 1975-1979 yılları arasında Karkezi konumunda. Önceden lise binası olan yapı, soykırım yıllarında hapishaneye dönüştürülmüş ve 17 bin kişinin mezarı olmuştur. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı başkent Phnom Penh şehrinde bulunuyor. Müze içerisinde işkence odaları, hücreler, işkence mekanizmaları, yüzlerce Kamboçyalıya ait kafatası, fotoğraflar ve hapishane kurallarının yazılı olduğu tabelalar görülebilir

Prontotour ile bu sıradışı tur deneyimini yaşayarak yakın tarih hakkında bilgi sahibi olurken, felaketlerin insan hayatına etkilerini yerinde gözlemliyorsunuz.

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.