LYS Kaygısı İle Başa Çıkma Yöntemi

LYS’ye sayılı günler kala Profesyonel Öğrenci Koçu Şebnem Daloğlu sınav kaygısını ve ailelere düşen görevleri değerlendiriyor. Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS)’na sayılı günler kala sınav kaygısı, sınav öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkin bir şekilde kullanıp kullanamayacağına ilişkin aşırı endişeler artmış durumdadır.

Şebnem Daloğlu;Öğrenci Koçu

Şebnem Daloğlu;Öğrenci Koçu

 AİLELERE BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR

Öncelikle karıştırılmaması gereken bir konu; sınav kişiliğin değerlendirmesi değil, öğrencinin bilgi ve çalışmasının değerlendirilmesidir. Sınav kaygısının giderilmesinde ailelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Aileler sınavların mutluluğun ve başarının tek ölçütü olduğu düşüncesinin oluşmasına neden olacak davranış ve beklentilerden kaçınmalıdırlar.

Ayrıca anne ve babalar her bireyin yetenek ve kapasitelerinin farklı olduğunu bilmeli ve çocuklarının kapasitelerinden fazlasını başarmalarını beklememelidirler.

Öğrenciler ders çalışırken pozitif bir bakış açısı ile hareket etmeli, başarısızlığı değil başardığını hayal etmelidirler. Sınavın sadece bildiklerini gösterebilmek için bir fırsat olduğunu düşünmelidirler.

Öğrencilerin sınava girmeden önce deneme sınavlarına girmesi ve kendilerine uygun sınav stratejilerini belirlemesi büyük önem taşımaktadır.

lys sınav

SINAV ÖNCESİ NELERE ÖZEN GÖSTERİLMELİ?

Adaylar sınava kadar uyku düzeni ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler. Sınava dinlenmiş ve düzgün beslenmiş olarak girmeli, sınavdan önce hafif ve besleyici gıdalar tüketilmelidir.

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.