Ramazanda Neden Sigara İçmemelisiniz?

ramazanda-sigara-icmek-2015 (2)

Nikotin bağımlısı birçok kişi, vücudun nikotin açlığını kapatmak için iftar ile birlikte hemen sigaraya sarılıyor. Oysa ramazanda orucu sigarayla açmak ya da yemek sonrası üst üste sigara yakmak vücuda her zamankinden daha fazla zarar veriyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel ramazanda neden sigara içmemeniz gerektiğini açıkladı. İşte sebepler:

ramazanda-sigara-icmek-2015 (3)

Vücuda normal günlerdeki içicilikten daha fazla zarar vermemek için

Gün boyu sigara içmeyen kişiler, nikotin açlığını gidermek için iftar ile birlikte sık sık ve derin derin nefes çekerek nikotini tüketirler. Böylece iftarla birlikte ardı ardına yakılan sigara, vücutta nikotin yüklenmesinin artmasına ve bünyeye normal günlerdeki içicilikten daha fazla zarar vermesine neden oluyor.

Hastalıklara davetiye çıkarmamak için

Sigaranın aç karnına içilmesi bazı zararlı maddelerin direkt kana karışmasına ve ardından baş dönmesi gibi sıkıntılara sebep olabiliyor. Açken içilen sigara mide asidini arttırdığı gibi, ülser oluşmasına ya da var olan ülserin artmasına zemin hazırlayabiliyor. Ayrıca sigara, asit artışına neden olabileceği için reflü hastalığına da davetiye çıkarabiliyor. İftar ile birlikte içilen nikotinin hızla kana geçmesi, nabız sayısının artmasına ve çarpıntıya sebep olabiliyor. Böyle durumlarda kan basıncı yükseleceğinden, tansiyon artıp, kanın oksijen taşıma kapasitesi de düşüyor. Kısacası uzun süren açlık sonrası, sigara içilmesi birçok hastalığın riskini artırıyor.

30 günlük orucu fırsata dönüştürmek için

Sigarayı bırakmak isteyenlere 30 günlük oruç ideal bir süre. Bu süreçte psikolojik bağımlılık kaybolmasa da, arzusu daha rahat dizginlenebiliyor.

Sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamak için…

ramazanda-sigara-icmek-2015 (1)

Oruç ile birlikte sigarayı bıraktıktan ilk 20 dakika sonra, tansiyon ve nabız normale dönüp, vücut kendini yenilemeye başlıyor. Aynı gün içinde kanda oksijen seviyesi de artıyor. 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya, 48 saat sonra tat ve koku duyusu düzelmeye başlıyor. Sigara tüketmeden geçen 72 saat sonrasında akciğer kapasitesi artma eğilimine girip, solunum rahatlıyor. 2 hafta içinde ise yürürken, merdiven çıkarken efor kapasitesi genişliyor.

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.