Sağlıklı Saçlar İçin 8 Altın Kural

DS Laboratories saç uzmanları, yaz öncesi göz dolduran saçlara sahip olmanın 8 altın kuralını açıkladı.

ABD’de saç ve cilt bakımı sektörünün önde gelen markalarından DS Laboratories’in saç uzmanları, hava sıcaklarının arttığı yaz ayları öncesinde sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenleri ve önerilerini açıkladı. İşte saç sağlığı uzmanlarının öne sürdüğü 8 altın kural:

saglikli-saclar-icin-oneri

1- Sıcak havalar başlamadan fönü azaltın

İlkbahar ile birlikte ısınmaya başlayan havalar saçların da zamanla daha fazla ve hızlı kurumasına, kırılgan bir yapıya bürünmesine ve mat bir görünüm kazanmasına neden olur. Hava sıcaklığının ve havadaki nem oranının artmaya başladığı yaz öncesinde kurutma makinesinden mümkün olduğunda uzak durulması, daha az fön çektirilmeli ve saça kaybettiği nem oranını kazandırmak için bakım kürleri uygulanmalıdır.

2- Saç renginizi koruma altına alın

Yaz ayları ile birlikte havuza ve denize girme sıklığında önemli ölçüde bir artış olmaktadır. Özellikle doğal olmayan ve koruyucu maddelerin yoğunlukla kullanıldığı havuz suları, saçın kimyasını da bozmakta, rengini açmakta ve zarar vermektedir. Havuzun bu zararlı etkilerinden korunmak amacıyla yaz öncesinde saçlara yapılacak bir dizi bakım yapılabilir, hem saçın sağlığı hem de canlı rengini koruması güvence altına alınabilir.

3- Beslenmenize dikkat edin

Sağlıklı saçlara sahip olmak sadece düzenli bakım ve dışarıdan uygulanacak ürünlerle mümkün olmamaktadır. Canlı, parlak ve gür saçlar için düzenli ve sağlıklı beslenme de bir o kadar önemlidir. Bunun için saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral, amino asit, protein ve yağları içeren besinler tercih edilmelidir.

saglikli-saclar-icin

 4- Stresten uzak durun

Stres, kadınların ve erkeklerin günümüzdeki en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesinin de ana nedenleri arasındadır. Bahar yorgunluğu, bahar depresyonu gibi farklı hastalıklarla birlikte ortaya çıkan stres durumu, yaz öncesinde saç sağlığını da olumsuz etkiler. Bu nedenle yaza daha sağlıklı ve canlı saçlarla girmek için stresten uzak durulmalıdır.

 5- Şampuan seçimine dikkat

Baharla birlikte yaz ayları sürecinde kullanılan şampuanları seçerken dikkat davranmak da fayda var. Saç tipleri ve yapıları birbirinden farklılık gösterdiği için şampuan seçiminde saçın rengine, tipine, kalitesi ve doğasına göre karar vermek gerekiyor. Saçlarınızı dış etkenlere karşı koruyucu ürünler tercih edebilirsiniz. Saç derisine güçlülük ve canlılık kazandırıcı, spesifik anti-DHT aksiyonu, antioksidan ve antienflamatuvar etkilerine sahip şampuanları kullanabilirsiniz.

6- Uykuyu aksatmayın

Uyku, vücudun kendisini dinlendirmesi ve gerekli olan enerjiyi tekrar toplaması için en önemli zamanlardan biridir. Düzenli ve aksamayan uyku, sağlıklı saçlar için de önemlidir.

wake up

 7- Yıkama zamanlarını değiştirin

Baharda ve yaz başında, kullandığınız şampuan ve bakım ürünlerinden daha yüksek oranda fayda görebilmek için saçlarınızı akşam yıkamalısınız. Bu şekilde saçı, güneş ışığı, toz, sıcak hava gibi etkilerden koruyarak daha az elektriklenmesini sağlayabilir ve daha dalgalı, hacimli, parlak ve canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

 8- Yaz öncesi saçlarınızı kestirin

Saç telleri uzadıkça kırılma, yıpranma ve matlaşma oranı artar. Saç teli üzerindeki kırılmalar, pullanmalar ve çatallanmalar uçlardan başlayarak en üst noktaya kadar ulaşır. Bunun için öncelikle bir kuaföre giderek kırıkları aldırmalı, saçlarınızı kestirmeli ve saç boyunuzu sağlıklı kısımlara kadar kısaltmalısınız.

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın