Sokak Müzisyenleri İsyan Etti!

sokak-muzisyenleri1Sokak müzisyenleri “gerçek sahne”den inmek istemiyor.

En neşeli sahnenin sanatçıları; sokak müzisyenleri… İstanbul’un en kozmopolit caddelerinden biri olan İstiklal’de de sıklıkla rastladığımız bu müzisyenler, sesini duyurmak istiyor. Yerli ve yabancı bağımsız sanatçıları buluşturan en büyük sosyal platform olma vizyonuyla yayınlanan Box in a Box Idea dergisine röportaj veren sokak müzisyenleri, görünmez adam olmaktan şikayet ediyor. Onların en büyük isteği halk ve yetkililer tarafından kabul görmek.

İşte bazı genç müzisyenlerin beklentileri:

Solist ve gitarist Cihan Aydın:

cihan+ayhan“5 yıldır sokakta çalıyorum ve genelde vapurlarda olmayı tercih ediyorum. Konservatuar mezunuyum, bu müziği severek ve harçlığımı çıkarmak için yapıyorum. Fakat son yasa ile birlikte bu da imkânsızlaştı. Biz insanlara rahatsızlık vermiyoruz kendi halimizde sanatımızı yapıp, harçlığımızı çıkarmaya çalışıyoruz bunun neresinde yasaklık bir durum var anlayamıyorum. İnsan gerçekten üzülüyor.”

 

hazal+akkerman

Çellist Hazal Akkerman:

“6 – 7 yıldır Kadıköy sokakları ve Avrupa yakası metrolarında çalıyorum. Biz insanlarla birebir diyalog halindeyiz. Gerçek anlamda halkın içindeyiz. Biz onları anlıyoruz, ricamız onlar da yaptığımız sanata dinlemeseler bile saygı göstersinler.”

 

 

 

serhat+talay

Saksafoncu ve gitarist Serhat Talay:

“10 yıldır sokaklarda çalıyorum. Taksim, Kadıköy ve Avrupa yakası metroları. İstanbul artık bir ülke gibi. Her yerden, her milletten insan var. Sokak müziği birçok dünya ülkesi tarafından benimsenmiş, hatta çok da seviliyor. Ama maalesef ki İstanbul gibi bir metropolde hala bizlere görünmez adam muamelesi yapılıyor. En zor yanı ne derseniz soğuk hava yanında soğuk insanlar.”

 

Serkan+UzunVokalist ve gitarist Serkan Uzun:

“4 yıldır sokak müziği yapıyorum. Daha çok Taksim’de olmayı seviyorum. Müzikte sanat gibi doğası gereği özgürdür, tutulmaya gelmez, tutulursa üretemez. Vapurda boğaza karşı müzik İstanbul’a yakışıyor. Vapurda, sokaklarda, meydanlarda ve caddelerde çığlıklar değil, müzikler olmalı. Sokak müzisyenliğine sanat olarak bakmayan siyasilere de önerim; istihdam için güzel bir fırsat olarak görsünler. Havadan istihdam, müzisyenler çalsın, vapurlar oynasın.”

 

 

 

Vokal aynı zamanda da Tar sanatçısı Reza Hazeveh:reza+hazeveh

“İranlıyım, 9 yıldır sokak müzisyenliği yapıyorum. Daha çok İstiklal Caddesi ve Büyük Ada’da bulunuyorum. Sokakta çalıyorum çünkü ülkemin müziğini dünya müzikleriyle fon yaparak bu ezgileri insanlarla paylaşmak istiyorum.”

 

 

 

 

 

Kaynak: ERSA Mobilya tarafından yayınlanan Box in a Box Idea dergisi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.