Yaz Geldi, Göbekler Fora!

Dümdüz Bir Karın

Bu yaza sıkı bir karınla güzel bir başlangıç yapmak için birkaç tavsiyeye kulak vermeniz yeterli…

fit-body

Geçtiğimiz yaz trend olan göbeği açık kıyafetler bu yaz da vazgeçilmezler arasında olacak. Ama önce yapmamız gereken birkaç küçük hazırlık var. Emin olun dümdüz bir karına sahip olmak hiç de zor değil! Spor salonuna ya da ağır diyet programlarına gerek kalmadan basit yöntemlerle ve istikrarlı bir ilerlemeyle sıkı bir karına kavuşmanız çok kolay!

Ne yesem?

Protein! Evet, olmazsa olmaz besinler et, balık ve yumurtayı menünüzden eksik etmeyin. Her türlü baklagiller; nohut, kuru fasulye, mercimek cilt sıkılığını destekleyen protein ağırlıklı yiyeceklerden. Sebzeyi elbette ihmal etmiyoruz; özellikle havuç,pırasa, turp, lahana ile hazırlayabileceğiniz yemeklerle hem lezzetli hem de sağlıklı olacak!

Buradaki esas nokta, dengeli beslenmeyi ve istikrarlı egzersizi bir angarya gibi değil, eğlenceli ve sonunda mutlaka kazanacağınız bir oyun olarak görebilmek.

Peki, ne yemesem?

İşte geldik can alıcı noktaya. Cilt düşmanı olan kızartma yiyeceklerden uzak durun. Tamam, arada kendinize kıyak geçebilirsiniz; iki haftada bir öğün kızartma yeseniz dünyanın sonu gelmez. Süt ürünlerini, özellikle yoğurdu ihmal etmeyin. Sütü sınırlandırmakta yarar var, gaz yapma ihtimali sebebiyle karında şişkinliğe yol açabilir. Pastalar, börekler ve beyaz ekmekten bahsetmeye gerek var mı?

Nefes Alın

Hadi canım! Ben bunu daha öne düşünememiştim! dediğinizi duyar gibiyim. Ama işin aslı, çoğu insan doğru biçimde nefes almayı bilmiyor. Doğru nefes almayı bilmek; fiziksel yararları bir yana, öncelikle daha geniş bir ruhsal bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaktır.
Yeterince özümsemediğiniz ve iyi tanıdığınızı sandığınız ancak aslında tüm varlığın kaynağına sizi ulaştırabilecek kutsal bir mabet olan vücudunuzla daha dolaysız ve bilinçli bir temas kurmanıza yardımcı olacak.
Vücudunuzun çeşitli bölümlerini, nefesinizi kullanarak hissettiğiniz zaman yaşamın nefesini hissetmeyi öğrenirsiniz.

nefes

Karın Sıkılaştıran Bir Nefes Egzersizi

 • Bacaklarınızı bükerek yere sırtüstü uzanın
 • Göğsünüzün ve karnınızın üzerine birer kitap koyun
 • Elinizi kitapların üzerine koyun
 • Burnunuzdan nefes alın ve nefesin karnınıza dolduğunu hissedin
 • Bu havayı on saniye boyunca içinizde tutun
 • Daha sonra havayı önce ciğerlerinizdeki sonra da karnınızdaki tüm havayı
  ağzınızdan çok yavaş şekilde verin.
 • Karnınız iyice çukurlaşana kadar nefes vermeye devam edin.
 • En son kendinizi serbest bırakın ve rahatlayın.
 • Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Düz Bir Karın İçin Hangi Sporları Yapmalıyım?

Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme en başta yapılması gereken sporlardan. Bunun yanında yoga, pilates, stretching ve dans ekstra sıkı bir görünüm kazanmanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın