Yılmaz Özdil’in Astroloji Macerası!

Dün, Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil ‘Suriye’ye girer miyiz?’ başlıklı bir köşe yazısı yazmış. Eline sağlık Özdil’in, çok keyifli bir yazı olmuş.  Yazısında daha çok, medyanın algı yönetimi ve pazarlama sisteminde kullandığı dili tiye almış. Her gazetede mutlaka yer alan Günlük Burç Köşesi‘ne de atıfta bulunmuş.

Özdil; keyifli yazısında bir dönem günlük burç yorumları köşesini yazdığından bahsetmiş (Özdil’in deyimiyle çömezlik dönemi.) Bi gün, yazı işleri müdürü Yılmaz Özdil‘i yanına çağırmış ve bundan böyle burç yorumlarını onun yazacağını söylemiş. Olayı şu cümlelerle anlatıyor usta gazeteci; ”Bi gün, yazı işleri müdürüm yanına çağırdı, bundan böyle burçları sen yazacaksın dedi. Doğrusu hiç şaşırmadım. Medyum değildim ama, bu tür angaryaların çömezlere kakalandığını bilecek kadar Astrolog‘tum.” Burçları Yılmaz Özdil yazmaya başladıktan sonra Oğlak burcunun kaderi değişmiş, Özdil, Oğlak Burcu olduğu için o sene Oğlak burçlarının yılı olmuş. Dönemin avantajlı burcu Oğlak burcuyken şansız burcu ise Balık olmuş. Neden mi? Bu işi Yılmaz Bey,’e veren Yazı İşleri Müdürü’nün burcunu tahmin edin bakalım? ”Balık burcu”. Evet, zavallı balıkların ne karaktersizliği kalmış ne cimriliği… Taa ki Yazı İşleri Müdür’ü Yılmaz Özdil‘i yanına çağırana kadar. Müdürüyle yapmış olduğu konuşmadan sonra kariyerine devam etmekte kararlı olan Yılmaz Bey, Balık’ların şansını açı vermiş… Özdil esprili bir dille yaptığı muzipliği okurlarıyla şu cümlelerle paylaşıyor;

 ”Yazı işleri müdürüm Balık’tı. Ne karaktersizliği kaldı ,Balık’ın, ne cimriliği, cinsel sorunları olduğunu yazıyordum. Meğer okuyormuş iyi mi… Bir akşam üstüme saldırdı. Kendi kaderimle oynamamak için, mecburen değiştirdim Balık’ın kaderini… “Şanslı gününüzdesiniz, bugün yine en doğru kararı siz vereceksiniz” filan yazdım.” Okurken gülümseten ve düşündüren bir yazı olmuş…

yilmaz-ozdil

Yazı işleri müdürlerinin dikkatine! Günümüzde Astrolojiye olan ilginin hap yazılar düzeyinde kalması ne yazık ki Astroloji’nin gerçek değerinden uzaklaşmasına yol açıyor. Halbuki Astroloji bilimi Yunanlıların Babillilerden aldığı M.Ö 6.yüzyıldan günümüze kadar gelen, yüksek ihtimalleri oluşturan bir bilim dalıdır.  Astrolojinin davranışlarımız ve olaylara yüzde yüz bir açıklama getirmesini beklemekten ziyade hayatın birçok dinamiğinden biri olarak algılayıp, yorumlamak gerekir. Günlük Burç yorumları belki bazı gazetelerde pazarlama stratejisi için oluşturulmuş bir köşe olabilir. Ne de olsa talep varsa arz da olur.  Önemli olan talebi doğru bir şekilde karşılamak; temiz ve doğru bilgiyi kitlelere iletmek.

oğlak-burcu

Not:Tahmin ediyoruz ki Oğlak erkeğiyle evlenmek, dönemin tüm genç kızlarının rüyası olmuştur. (Ahh Özdil ne yaptın sen? Oğlak erkekleri duygularını, sıcaklığını hissettiren bir yapıya sahip değillerdir. Hatta onlar için beyaz atlı prensin tam tersidir diyebiliriz. Çokta hakkını yemeyelim Oğlak erkeğinin;  yakışıklılığıyla göz kamaştırır, hırslı değildir ancak disiplinden kopmaz.)

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.