Zinde Bir Beyin İçin Bunları Yiyin!

zinde-bir-beyin-icin-ne-yenmeliAnne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkün olabiliyor. Uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Memorial Şişli/Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beynin zinde kalmasına yardımcı olan gıdalar hakkında bilgi verdi. İşte beyninizin zinde kalmasını sağlayan gıdalar:

zinde-bir-beyin-icin-yiyecekler (1)

Folik asit hafızayı güçlendiriyor

Vücuttaki bütün hücreler gibi beyin hücreleri de besine ihtiyaç duyar. Dengesiz ve yetersiz beslenme, beyindeki hücre sayısını ve sinir hücrelerinin gelişimini engelleyerek kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Bu yüzden en küçük yaşlardan bu yana, hatta anne karnından itibaren beyin gelişimi dikkate alınmalı. Çünkü anne adaylarının gebelik süresince yeterli miktarda folik asit alması, bebek beyninin hafıza hücreleri için anahtar görevi görüyor. Folik asit desteği sadece bebekler değil, yetişkinler için de önemli. Alzheimer ve bunama riskine karşı folik asit bakımından zengin fasulye, bezelye, ıspanak, şalgam, limon ve portakal gibi gıdalar tüketilmesinde fayda var.

Karbonhidrata dikkat!

Beynin enerji kaynağı glikoz yani şekerdir. Şeker düzeyinin beyinde azalması ya da artması nörolojik gibi bazı  sorunlara neden olabiliyor. Bu yüzden glikozun yoğun bulunduğu karbonhidrat ve yağ tüketimini bilinçli yapmak gerek. Karbonhidrat ve yağ ihtiyacı bakımından zengin besinler şu şekilde: Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz, elma; balık yağı ve bitkisel yağlar.

Yeterli ölçüde muz, yağsız süt ve yoğurt tüketin

Hafıza ve zeka gelişimi açısından B vitaminlerini içeren yiyecekler birinci sırada geliyor. B vitamini özellikle beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak açısından oldukça önemli. Eksikliğinde depresyon, kısa süreli hafıza kaybı, dikkat eksikliği, el ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu kusuru, unutkanlık yaşayabileceğiniz gibi, sinirlilik haline de oldukça sık rastlanıyor. Ayrıca B vitamini eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde çeşitli hasarlar da oluşabiliyor. Bu gibi sorunları yaşamamak için; et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagilleri bolca tüketin.

Unutkanlık için balık yemeyi unutmayın

Omega 3 asidi bakımından zengin olan balık, beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Omega 3, beyin için daha fazla oksijen sağlayarak eski bilgileri hatırlamasını sağlıyor. Balık içerdiği protein ve amino asitlerle de, beyin tabakasının ihtiyacı olan sıvıyı karşılayarak hafızayı güçlendiriyor. Dolayısıyla balık yiyerek, beyin gücünüzü arttırabilirsiniz.

Yumurtayla beyninizi yenileyin

Yumurtada bulunan amino asitler, hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için nörotransmitter dengeyi koruyor. Yapılan araştırmalar ise yumurtanın kolin açısından en zengin besin maddesi olduğunu ortaya çıkarıyor. Yumurtanın yanında kolin; yer fıstığı, balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya ve keten tohumu gibi besinlerde bulunuyor. Beynin iletim servisi olan nörotransmitterleri destekleyen kolin maddesi bir çeşit B vitaminidir. Kolin’in ayrıca yeni beyin hücresi üretiminde de fayda sağladığı biliniyor.

Beyin yaşlanmasını bademle durdurun

Bademin beyindeki yaşlanmayı yavaşlattığını, beyin gelişimi ve sağlığı için birçok elementi içinde barındırdığını biliyor muydunuz? Bu vitaminlerden biri de içinde bolca bulunan E vitamini. Bu vitamin bademin yanı sıra ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumunda da çokça bulunuyor.

Problemleri üzümle çözün

Son yıllarda yapılan araştırmalar üzümün dopamin salgılamasını artırarak problem çözme yeteneğini geliştirdiğini ortaya koyuyor. Bunun yanında bor bakımından zengin olan üzümün, beyin sağlığı açısından da tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiği de bilinen bor vitamini için üzümün yanı sıra elma ve fındık da tüketebilirsiniz.

Hafızaya yaban mersini dopingi

Yaban mersini, çilek gibi bazı meyveler ve domates, havuç gibi sebzeler yüksek oranda antioksidan içeriyor. Yapılan araştırmalara göre, beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayan antioksidan içerikli bu gıdaları tüketen yaşlı insanların kısa dönem hafızalarının geliştiği görüldü. Bunun yanında yaban mersininin sinir hücreleri ile etkileşime geçerek belleği geliştirdiği ve strese karşı beyni koruduğunu ortaya koyan çalışmalar da bulunuyor.

Bunlardan uzak durun

Demir deposu olan yağsız kırmızı et beyin gelişimi için büyük yarar sağlarken süt, peynir, hindi, tavuk gibi gıdalar da tüketilmesi gerekiyor. Beyin için sağlıklı gıdaların yanında uzak durulması gerekenler de var. Bunlar;

  • Alkol
  • İşlenmiş gıdalar
  • Çok tuzlu besinler
  • İşlenmiş proteinler
  • Fazla miktarda kullanılan şeker
Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.