Zülfü Livaneli’den Şaşırtan UNESCO Kararı

Birleşmiş Milletler’in uluslararası alanda atadığı tek Türk iyi niyet elçisi olan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli şaşırtan bir karar aldı. Livaneli, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür kurumu UNESCO’daki görevinden istifa etti.

Zülfü Livaneli UNESCO'dan neden istifa etti

Yaklaşık 20 yıldır iyi niyet elçisi olan Livaneli UNESCO‘nun temel idealleriyle çelişki oluşturduğunu belirterek görevinden ayrılma nedenini şu sözlerle açıkladı: “UNESCO’nun yapısı gereği hükümetler arası bir kuruluştur. Ama devletler tarafından finanse edildiği için, hükümet politikalarını eleştiremez konuma düştü.”

Zülfü Livaneli iyi niyet elçisi oldu UNESCO 1996

1996 yılından bu yana iyi niyet elçisi olan ünlü sanatçı insan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne vurulan darbelere dikkat çekerek UNESCO’nun temel idealleriyle çeliştiğini belirtti.

Kurumu iki yüzlü bulduğu gerekçesiyle iyi niyet elçiliğinden istifa eden Zülfü Livaneli Twitter hesabından istifa ettiğine dair bir haber yayınladı. İşte o yazı:

Zülfü Livaneli UNESCO istifa mektubu Twitter

Zülfü Livaneli, müzik ve edebiyat alanındaki çalışmalarıyla dünya barışına katkı sağladığı gerekçesiyle Federico Mayor tarafından bu göreve atanmıştı.

UNESCO’dan istifa eden Zülfü Livaneli hangi burç?

Zülfü Livaneli burcu

20 Haziran 1946 doğumlu olan Zülfü Livaneli burcuna göre de tam bir iyi niyet elçisi. Yeni Astroloji burcu İkizler Köpek olan ünlü sanatçı burcuna göre savaşa gözünü kırpmadan katılabilecek kadar cesur ama bir vatandaş olarak da şiddet ve güce dayanan eylemlerden, rant kaygılarından nefret eden biri. Ayrıca İkizler Köpek burcunun en belirgin özelliklerinden biri hümanist özelliği; ki saydığımız bu özellikler sadece bir kısmı. Dolayısıyla ünlü sanatçıyı düşündükçe “Tipik İkizler Köpek burcu” demeniz an meselesi.

Son Dakika: Rüzgar Çetin 7,5 yıl Hapis Cezası Aldı!
Gündem
  
Son Dakika: Rüzgar Çetin Sebep olduğu trafik kazasıyla polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün hayatını kaybetmesine neden olan...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın