Menopozda Hamile Kalınır mı?

Doç. Dr. Cem İyibozkurt “Menopozda hamile kalınır mı?” sorusuna çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Menopozda hamilelik mümkün mü

Geçtiğimiz günlerde 56 yaşındaki Kibariye’nin hamile olduğu iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Her ne kadar bu haber yalanlansa da menopozda hamile kalmanın mümkün olup olmadığı tartışılır oldu. Florence Nightingale Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji, Robotik Jinekolojik Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Cem İyibozkurt’a sorduk: Menopozda hamile kalınır mı?

Menopoza giren bir kadının hamile kalmasının zor olduğunu belirten İyibozkurt, ileri yaşlarda gebe kalmak isteyenlerin, Oist diye bilinen, yumurtalık dondurma işlemi yaptırabileceğini söyledi. Bu yöntemle, kadınların istediği yaşta hayal ettiği bebeğine kavuşabileceğini ifade eden Cem İyibozkurt, ardından ileri yaş gebeliklerde ne gibi risklerin oluşabileceğine değindi.

Doç. Dr. Cem İyibozkurt menopozda hamile kalınır mı?

Menopoz sonrası dönemde hamile kalanları birçok risk bekliyor. Bunlardan biri de bebeğin Down Sendromlu olma ihtimali. “Anne adayının yaşı ne kadar ileri olursa çocuğunun Down Sendromlu olma olasılığı o kadar yüksek.” diyen İyibozkurt, 60 yaşında birinin hamile kalma sürecinde birçok komplikasyonlar gelişebileceğini vurguladı: “İleri yaş gebelikte en sık karşılaşılan durumlar gebelik zehirlenmesi ve şeker hastalığıdır.”

Menopozda hamile kalmak isteyenlerin sıkı kontrollerden geçmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Doç. Dr. Cem İyibozkurt’un Yeni Astroloji Burcu Boğa Kaplan, doğum tarihi ise 15 Mayıs 1974.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Sağlık & Mutluluk
  
Meme kanseri belirtileri ile hastalığı erkenden teşhis edin! Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski her geçen gün artı...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın