Nobel Edebiyat Ödülü Türkiyeli Bob Dylan’ın!

2016 Nobel Edebiyat Ödülü tarihinde ilk defa bir müzisyene gitti. Soyunun Türkiyeli olduğunu söyleyen Bob Dylan, Amerikan müziğinde yarattığı şiirsel farklılıklarla bu ödülün sahibi oldu.

Bob Dylan Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı

Nobel Edebiyat Ödülü’nü bu yıl 75 yaşındaki Amerikalı müzisyen Bob Dylan kazandı. Edebiyat çevrelerinde büyük sürpriz olarak karşılanan bu durumu, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, düzenlediği basın toplantısında Dylan’ın “Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için” Nobel’e layık görüldüğünü açıkladı.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bob Dylan, yaklaşık 3 milyon lira değerindeki ödülün de sahibi oldu. Dylan’a, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü 10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde bir diploma ve altın madalya da verilecek.

Bob Dylan’ın ataları Türkiyeli!

2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan dünyaca ünlü müzisyen, yazdığı kitabında atalarının Türkiyeli olduğunu söyledi.

Bob Dylan Türkiyeli olduğunu itiraf etti

Hayatı ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabının ilk cildinde büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını anlatan Dylan, 2004’te “Chronicles: Volume One” adlı anılarında babaannesinin Kağızmanlı ve evlenmeden önceki adının “Kirghiz” (Kırgız) olduğunu, onun sülalesinin aslen İstanbul’dan geldiğini yazmıştı. Dylan, gençliğinde söylediği “Ritchie Vales’in In a Turkish Town” (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba’nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü de belirtmişti.

Bob Dylan’ın aldığı ödüller ve burcu

Bob Dylan burcu

24 Mayıs 1941 yılında ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Duluth kentinde orta sınıf bir Yahudi ailesinin oğlu olarak dünyaya gelen ünlü müzisyenin gerçek adı Robert Allen Zimmerman. Sayısız albüme imza atan Dylan’ın 12 kez Grammy Ödülü’ne layık görülürken,  “Wonder Boys” filmi için bestelediği “Things Have Changed” şarkısıyla da 2000’de “En İyi Şarkı” dalında Oscar aldı.

Atalarının Türk olduğunu söyleyen ve sürpriz bir şekilde Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu sene sahibi olan Bob Dylan’ın Yeni Astroloji Burcu İkizler Yılan.

Son Dakika: Rüzgar Çetin 7,5 yıl Hapis Cezası Aldı!
Gündem
  
Son Dakika: Rüzgar Çetin Sebep olduğu trafik kazasıyla polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün hayatını kaybetmesine neden olan...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın