Tuncel Kurtiz Sosyal Medyada Anılıyor

Ünlü sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz ölüm yıldönümünde sosyal medya kullanıcıları tarafından anılıyor.

Tuncel Kurtiz ölüm yıldönümünde Twitter'da anıldı

Usta sanatçı Tuncel Kurtiz bundan tam 3 yıl önce bugün ardında birçok değerli iş bırakarak hayata gözlerini yumdu. Sosyal medya kullanıcıları ise bugün #TuncelKurtiz etiketiyle usta sanatçıyı ölüm yıldönümünde yalnız bırakmadı. 

İşte bazı kullanıcıların Tuncel Kurtiz’i özlü sözleriyle hatırlayarak sevgi ve saygıyla andığı Twitter mesajları:

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 1

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 2

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 3

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 4

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 5

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 6

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 7

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 8

Tuncel Kurtiz için atılan Tweetler 9

Yüzlerce film, tiyatro oyunu ve dizide yer alan ve 27 Eylül 2013 yılında yaşamını yitiren Tuncel Kurtiz’in Yeni Astroloji burcu Kova Fare. Usta sanatçının doğum tarihi ise 1 Şubat 1936.

Tuncel Kurtiz Kimdir

1 Şubat 1936 tarihinde İzmit’te hayata gözlerini açan Tuncel Kurtiz, babası tarafından Selanikli, annesi tarafından da boşnaktır. Oyunculuğa tiyatro ile başlayan usta sanatçı, İstanbul Üniversitesi’ne Edebiyat Fakültesi için kayıt yaptırıp aynı üniversitenin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne geçiş yapmıştı.

İlk kez 1958 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu’nda sahne aldı. Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman ve Şeyh Bedrettin Destanı oyunlarında rol alan Kurtiz, 1964 yılında vizyona giren Orhan Günşiray’ın yönetmenliğini üstlendiği Şeytan’ın Uşakları filmiyle beyazperdeye adım attı.

Yılmaz Güney’in Sürü, Umut ve Duvar gibi efsanevi filmlerinin de aralarında yer aldığı 50’den fazla filmde rol aldı.

Usta sanatçı 2003 yılında Alacakaranlık, 2006 yılında ise Hacı, 2007 yılındaysa Asi adlı dizilerde rol aldı. Özellikle 2009’da yayınlanmaya başlaya başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere ile paylaşan Tuncel Kurtiz,  Ezel adlı dizide milyonlarca insanın kalbini feth etti. Ramiz Dayı karakteri o kadar fazla sevildi ki, adına fan klüpleri kuruldu, filmde seslendirdiği replikler dillerden düşmez oldu.

1979 yılında çekilen sinema filmi Gül Hasan ile yönetmenliği denemiş olan Kurtiz ayrıca Gül Hasan ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1980) adlı filmlerin senaryosunu da yazmıştır. Altın Portakal, Gümüş Ayı ve Altın Böcek ödüllerinin sahibi olan Kurtiz, son olarak Ezel adlı T.V. dizisinde Ramiz Dayı karakterini canlandırmıştır. 27 Eylül 2013’te İstanbul Etiler’deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. 29 Eylül 2013’te Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde defnedildi.

Son Dakika: Rüzgar Çetin 7,5 yıl Hapis Cezası Aldı!
Gündem
  
Son Dakika: Rüzgar Çetin Sebep olduğu trafik kazasıyla polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün hayatını kaybetmesine neden olan...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın